تنبک

تنبک یک ابزار موسیقی بوده که در هر سبک موسیقی کاربرد دارد. تنبک را می توان در محافل گرم و صمیمی نیز نواخت و از صدای آن لذت برد. اصالت این ساز ایرانی بوده و از دیرباز در مجالس شعر و شعرای ایرانی جای داشته است. هرچه تنبک شما یک دست تر باشد صدای خوبی را از آن شاهد خواهید بود. هنگام تهیه تنبک باید بدانید که چه جنس و کیفیتی از یک تنبک می خواهید.

ارسال رایگان باغلاما به سراسر کشور

نمایش 1–6 از 11 نتیجه

تنبک چیست؟

تنبک یک ساز کوبه ای بوده و از جامع ترین ساز های کوبه ای در دنیا به حساب می آید. تنبک به شکل یک طبل جامی بوده که پوستی بر رویش کشیده شده است و شما با ضربه زدن به آن می توانید از صدای آن بهره ببرید. بدنه تنبک از چوب یک تکه بوده و هرچه پوست یک دست تر باشد نشان دهنده کیفیت بالای ساز می باشد.
پوسته تنبک نباید شل و یا سفت باشد؛ چونکه روی صدای آن تاثیرگذار است. تنبک از نت های معمول بهره نمی برد و نوازندگان این ساز با قلق های مخصوص به هنرآموزان، آموزش می دهند.

ویژگی های تنبک

ویژگی های تنبک با دیگر ساز ها متمایز بوده و همین مورد علتی بر محبوبیت این ساز در بین عده خاصی از افراد شده است.

• برای نواختن تنبک نیازی به نت خوانی ندارید و هر استادی با قلق های منحصر به خودش آن را آموزش می دهد.

• سایز های متفاوت تنبک باعث شده تا محدودیت سنی برای نواختن این ساز نداشته باشید.

• تکنیک های نواختن تنبک روز به روز بیشتر شده و به همین منظور از تمام انگشتان دست برای آن به کار گرفته می شود.

• این ساز را با تکرار و تمرین یاد خواهید گرفت و هر شخصی یک روشی را برای نواختن انتخاب خواهد کرد.

قیمت تنبک

با نگاهی به بازار تنبک در ایران متوجه خواهید شد که این ساز قیمت های متفاوتی دارد و بعضا برخی از آن ها اختلاف قیمت چند میلیونی با یکدیگر دارند. دلیل این اختلاف قیمت تنبک ها با یکدیگر، کیفیت متریال آن ها است.
معمولا تنبک هایی که کیفیت متوسط و قیمت پایینتر دارند، مناسب افراد مبتدی و هنرجویان است. در همین صفحه قیمت تنبک ها را می توانید مشاهده کنید و در اسرع وقت تنبک مدنظر خود را سفارش دهید.

سایز مناسب تنبک برای سنین مختلف

سایز مناسب تنبک برای سنین مختلف، تفاوت داشته و بهتر است هر شخص متناسب با جثه خود سایز مناسبی را برای تنبک خود انتخاب کرده تا احساس ناراحتی هنگام نواختن نداشته باشید. کودکان زیر ده سال تنبک هایی را باید انتخاب کنند که دهانه زیر 25 سانتی متر داشته باشند و این مدل از تنبک ها وزن پایین تری نیز دارند. نوجوانان 15 سال به بالا بهتر است تنبک هایی را انتخاب کنند که سایز دهانه آن ها بین 25 الی 27 سانتی متر بوده باشد. برای بزرگسالان نیز توصیه می شود از تنبک هایی بهره ببرند که سایز دهانه آن ها چیزی حدود 27 یا 28 سانتی متر باشد. البته قبل از خرید تنبک می توانید درباره سایز تنبک با اساتید این حوزه مشورت کنید تا بهترین و مناسب ترین انتخاب خود را تجربه کرده باشید. اگر ساز تنبک انتخاب شده در دستان شما به خوبی قرار بگیرد و احساس سنگینی نداشته باشید، قطعا در نحوه و کیفیت نواختن شما تاثیر به سزایی خواهد داشت.

خرید تنبک

خرید تنبک از دسته خرید های جذاب برای هر نوازنده ای می باشد. تنبک ها مدل های متفاوتی داشته و براساس نیازتان یکی از آن ها را خرید می کنید. شما می توانید تنبک خود را بدون مراجعه به مراکز فروشگاهی تهیه کنید.
فروشگاه های آنلاین همیشه کمکی برای افراد پر مشغله بوده و سفارشات خود را به ثبت می رسانند. اما برای خرید تنبک باید به فروشگاه های معتبر ساز و موسیقی مراجعه کرده تا بهترین کیفیت تنبک به دستتان برسد.
قبل از خرید تنبک باید از جنس بدنه و پوستی که بر روی آن کشیده شده کاملا مطمئن باشید؛ زیراکه در صدای تنبک تاثیر به سزایی دارد. خرید تنبک در فروشگاه مهرساز از جمله انتخاب های مطمئن و معتبری است که می توانید داشته باشید. همچنین قیمت فلوت در این مجموعه بسیار مناسب و اقتصادی می باشد.

انواع تنبک کدامند؟

انواع تنبک معمولا براساس تکنیک های ساخت آن دسته بندی می شود. تنوع در تنبک ها به هنرجویان کمک می کند تا انتخاب های بیشتری پیش رو داشته باشند. تنبک ها از پوست های مختلف و چوب های متفاوت تشکیل شده است.

🟢 پیشنهاد می شود: قیمت سه تار در این سایت با تخفیفات ویژه در نظر گرفته شده است.

تنبک یک تکه

تنبک یک تکه از چوبی یکدست ساخته شده و ساخت آن بسیار زمان بر خواهد بود. در تولید این مدل تنبک، یک تکه چوب مخصوص را انتخاب کرده و پس از تراشیدن آن پوست را بر رویش می کشند. ساخت این تنبک به علت زمان بر بودن آن، کم تر شده است.

تنبک چند تکه

تنبک چند تکه از چندین تکه جدا از هم تشکیل شده و پس از ساخت به هم متصل می شوند. بدیهی است که اخت این تنبک از مدل یک تکه آسان تر خواهد بود؛ بنابراین محدودیتی در تولیدات آن به وجود نمی آید.

تنبک فایبری

تنبک فایبری از فایبر گلاس و یا پلاستیک فشرده شده بوده و ساخت آن بسیار راحت می باشد. اما با این وجود اساتید برتر تنبک فایبری را پیشنهاد نمی کنند؛ زیراکه به نظر آن ها صدای خوبی را تولید نمی کند.

تنبک ترکه ای

تنبک ترکه ای از چوب هایی که به اصطلاح ترکه گفته می شود، تشکیل شده است. چند تکه بودن بدنه تنبک ترکه ای ساخت آن را راحت تر کرده و باعث شده که وزن آن پایین بیاید.

اجزای تنبک

اجزای تنبک به دو دست کلی تقسیم بندی شده که به بخش بزرگتر آن تنه و به بخش کوچکتر نفیر می گویند. دهانه تنه با پوست کشیده شده و نفیر دهانه بازی دارد. با شناخت بیشتر از اجزای تنبک، این ساز را بهتر می نوازید و دید بهتری نسبت به ساختار تنبک خواهید داشت.
🟢 پیشنهاد می شود: قیمت تار در این سایت مناسب و کاربردی می باشد.

پوست تنبک

پوست تنبک از حساس ترین قسمت به حساب می آید. کیفیت و نوع پوست در صدای تنبک بسیار تاثیر داشته است. جنس پوست تنبک معمولا بزمیش، بره، آهو، ماهی و بزکوهی بوده و نباید بیش از حد خشک و کشیده شده باشد. اما باید دقت کنید که پوست تنبک نباید مرطوب بوده؛ زیراکه در مدت زمانی طولانی به پوست تنبک آسیب می رساند.

دهانه بزرگ یا دوره تنبک

دهانه بزرگ یا دوره تنبک به قسمتی می گویند که پوست به روی آن کشیده می شود. یکدست کشیده شدن پوست در این ناحیه بسیار حائز اهمیت بوده است.

تنه تنبک

تنه تنبک شیار هایی داشته که باعث شده دست نوازنده حین نواختن لیز نخورد و به این شیار ها عاج نیز گفته می شود. تنه تنبک قسمت حجیمی بوده و قطری حدود 18 الی 22 سانتی متر دارد.

نفیر یا گلویی تنبک

نفیر یا گلویی تنبک شکلی شبیه به شیپور داشته و بین دهانه کوچک و تنه قرار می گیرد. در ظاهر نفیر تنبک را به شکل یک استوانه مشاهده می کنید و قطر بیرونی آن به اندازه 18 سانتی متر است.

دهانه کوچک تنبک

در ادامه نفیر قسمتی وجود دارد که به آن دهانه کوچک می گویند. دهانه کوچک محلی است که صدای حاصل از ارتعاش پوست تنبک از آن خروج پیدا می کند.