تار

تار سازی با اصالت ایرانی است که از زمان فارابی تا به امروزه وجود داشته و به طور روز افزون طرفداران تار بیشتر شده است. هنر آموزانی زیادی علاقه مند به نواختن تار می باشند. در این قسمت ما درباره خرید تار و ویژگی های این محصول بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ارسال رایگان باغلاما به سراسر کشور

نمایش 1–6 از 12 نتیجه

تار چیست؟

تار کلمه ای است فارسی و در معنای لغوی به معنی رشته می باشد. تار شش سیم داشته که از جنس فولاد و برنج می باشند. این ساز دارای دسته های بلند است و گوشی های آن در قسمت بالای آن قرار دارد. دسته تار به چیزی به نام شکم متصل شده و صدای گوش نواز تار از این قسمت طنین انداز می شود.

به قسمت کوچک تر نقاره می گویند و قسمت بزرگتر را کاسه می نامند. تار از خانواده رباب بوده و در دسته ساز های زهی قرار می گیرد. تار 28 پرده داشته و این به این معناست که اکتاو های آن کم تر از 3 عدد است. کاسه یا شکم تار از چوب درخت توت ساخته می شود تا طنین صدای بیشتری داشته باشد و جنس دسته آن از چوب گردو بوده تا محکم باشد. هم چنین جنس پرده های تار از روده گوسفندان است. قیمت تار به عوامل مختلفی از جمله جنس و متریال آن بستگی خواهد داشت.

برای خرید تار ابتدا ادامه توضیحات ما را مطالعه کنید و سپس در صورت رضایت اقدام به خریدن این ساز نمایید.

خرید تار

تار یکی از با اصالت ترین ساز های ایرانی می باشد. هنر آموزان زیادی که علاقه مند به ساز های ایرانی هستند، حتما به سراغ خرید تار می روند. یک تار باید خوش تراش و خوش دست باشد تا نوازنده بتواند آوای دل نشین تولید کند. خرید تار از این سایت یعنی فروشگاه مهر ساز امکان پذیر می باشد. فروشگاه ما با نوازنده های زیادی در ارتباط بوده و تار با کیفیت را از بی کیفیت به راحتی تشخیص می دهد.

🟢 حتی برای خرید تنبک هم می توانید به فروشگاه مهرساز اعتماد کنید.

ویژگی های تار

ویژگی های تار موارد خاصی بوده که کارایی این ساز را بیشتر کرده است.

• در تار کوک سیم ها و مخل دستان ها با توجه به اجرای های مختلف دستگاه ها و آواز های ملی قابل تغییر می باشند، اما فاصله های بین سیم چهارو و پنجم پایین رونده بین سیم های اصلی ساز حفظ می شود.

• تار یک سیم پنجمی به آن اضافه شده که آن سیم را غلام حسین درویش  استادی در دوره قاجاریه اضافه کرده است. این سیم در تار به سیم واخوان مشهور می باشد.

• در تار خراش آرپژ و یا آکورد های سه و دو صدایی به خوبی قابل اجرا می باشند.

• بر روی سیم بم می توانید با انگشت شست دست راستتان قابلیت اجرا داشته باشید.

• یکی از ویژگی های تار خوب صدای پایین دسته شفاف می باشد.

• تار یک سازی بوده که هرچه کهنه تر و مضراب خورده تر باشد صدای بهتری را اجرا می کند.

خرید تار مناسب افراد مبتدی

مهر تار یکی از نکات مهمی است که هنگام خرید افراد مبتدی باید به آن دقت کنند. مهر یعنی سازنده‌ای که آن را ساخته و تار را خاص‌تر می‌کند. طبیعتاً هر چقدر مهر سازنده برای استاد مشهورتری باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. هنرجویان مبتدی نیاز به یک تاری دارند که پرده‌های آن ها صدای قابل قبولی داشته باشد تا تفاوت بین نت‌ها را بهتر متوجه بشوند.

خرید تار مناسب افراد مبتدی، زمانی میسر می‌شود که به وزن کیفیت پرده و اندازه آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. در این سایت تار مناسب برای افراد مبتدی وجود دارد و هر کدام از آنها کیفیت بسیار خوبی را داشته و می‌توانید برای شروع کار از این تار ها بهره کافی را ببرید.

خرید تار مناسب افراد حرفه ای

خرید تار مناسب افراد حرفه‌ای کمی پیچیده‌تر می‌باشد و برای این افراد خریدی حساس به شمار می‌آید؛ زیراکه به طور حرفه ای می نوازند. معمولاً تار برای افراد حرفه‌ای مهر های اساتید معروف را داشته و طبیعتاً قیمت‌های بالاتری نیز دارند. تار مخصوص افراد حرفه‌ای از چوب‌های نظیر درخت توت ساخته شده و با دقت کاسه آن را کنده کاری کرده اند.

افراد حرفه‌ای می‌دانند که هرچه با تار بیشتر بنوازند تا خوش صدا تر شده بنابراین سازهای کهنه‌ تر کیفیت و صدای بهتری دارند. در کل تار برای افراد حرفه‌ای باید کیفیت بهتر و مطلوب تری داشته باشد. در سایت مهرساز تار های بسیاری برای افراد حرفه‌ای وجود دارد و تمامی تارهای سایت ما، از کیفیت بالایی برخودار می باشد.

خرید تار آنلاین

ممکن است محل زندگی شما، ابزار آلات موسیقی خوبی نداشته باشد و یا حتی ممکن است جنس بی کیفیت را به جای تار با کیفیت به شما بفروشند. ما برای همه این مشکلات چاره اندیشیدیم و سایت مهرساز را راه اندازی کرده ایم. با خرید آنلاین تار همانند باغلاما از فروشگاه مهرساز،  خیالتان از بابت کیفیت بالا راحت می شود. در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به صفحه ما مراجعه کرده و یک تار را خریداری کنید.

قیمت تار

قیمت تار بستگی به جنس آن دارد. قطعا جنس های با کیفیت تر قیمت های بیشتری را به خود اختصاص داده است. برای تولید یک تار مدت زیادی زمان از سازندگان گرفته شده و قیمت های بیشتری را به خود اختصاص داده اند. اما بعض تار ها قیمت پایین تری دارند، اما به نشانه این نیست که کیفیت خوبی ندارند.

این تار ها برای افراد مبتدی و هنر آموزان طراحی شده تا با آن به یادگیری و تمرین بپردازند. در نهایت باید این نکته را یادآور شویم که قیمت تار را فقط از فروشگاه های معتبر ساز و موسیقی پرس و جو کنید. معتبر ترین فروشگاه موسیقی، فروشگاه مهر ساز بوده و انواع تار ر با قیمت های گوناگون به شما عرضه می کند. همچنین در صورت نیاز می توانید خرید سه تار را هم با این فروشگاه تجربه نمایید و از محصولات با کیفیت ما بهره مند شوید.

اجزا سازنده تار

تار نیز همانند کمانچه یک وسیله موسیقی بسیار محبوب است و آوای دل نشینی دارد که همین باعث شده تا افراد زیادی جذب آن شوند. اما اجزا سازنده تار چه چیزی است که باعث تولید این صدای می شود؟ سوالی است که برای هنر آموزان زیادی پیش می آید. در این قسمت اجزا سازنده تار را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

دسته تار

در ابتدا دسته تار را بررسی می کنیم. دسته تار از چوب گردو ساخته شده تا دوام و استحکام مناسبی داشته باشد. طول دسته تار چیزی حدود 50 سانتی متر و قطری 4 سانتی متری دارد. پشت دسته تار نیم دایره و جلوی آن صاف بوده و سیم ها و پرده ها روی قسمت صاف قرار می گیرند تا طنین آوایی بهتری تولید کنند. معمولا در دسته تار دو رشته استخوان کار گزاشته شده تا در اثر تماس زیاد انگشتان با دسته تار فرسوده نشده و عمر طولانی تری داشته باشد. دسته تار از یک طرف به سر پنجه و از سویی دیگر به نقاره متصل شده است.

سرپنجه تار

سرپنجه تار در بالای دسته تار قرار گرفته و یک جعبه کوچک تو خالی از جنس چوب کاسه می باشد. شش گوشی در هر طرف 3 تا در سرپنجه تار وجود دارد و عدد شش برای گوشی ها به علت وجود شش سیم در تار می باشد. بالای سرپنجه تار استخوان نازک و مستطیلی کوچک قرار دارد.

گوشی تار

گوشی تار به تعداد سیم های تار است. سیم های تار شش عدد می باشند؛ بنابراین شش گوشی در تار وجود دارد. گوشی تار، میخ درشتی است که سر پهنی دارد و نوازنده برای کوک کردن گوشی تار، آن را می چرخاند. یک سر گوشی باریک تر از سر دیگر آن است. به دور سر باریک تر سیم می پیچد و داخل سرپنجه قرار می گیرد. هرچقدر گوشی تار با کیفیت تر باشد، تار بهتر کوک می شود.

خرک تار

خرک تار وظیفه نگهداری از سیم های تار را بر عهده دارند. خرک تار بر رو پوست کاسه سوار شده و از شیار های آن، سیم ها عبور کرده اند. اندازه خرک تار 5 سانتی متر به ارتفاع 2 سانتی متر است. ارتعاش تار به خرک بستگی دارد؛ بنابراین سعی شده تا از جنس خوبی مانند استخوان در تولیداتش استفاده کنند.

پوست تار

کاسه تار از یک طرف بسته و از طرفی دیگر باز است؛ بنابراین روی آن پوست کشیده می شود. پوست تار از چهارپایانی مانند بز یا بره گرفته شده و وظیفه پوست تار این است که، ارتعاشاتی را که خرک ایجاد می کند به هوای داخل کاسه برساند. پوست تار هرچقدر با کیفیت تر باشد، انتقال ارتعاشات بهتر صورت می گیرد و آوای بهتری تولید می کند.

شیطانک تار

شیطانک تار یک قطعه است بسیار باریک که به اندازه عرض دسته تار است. شیطانک تار همانند خرک، سیم ها از آن عبور می کند. شیطانک تار سیم ها را به گوشی تار می رساند. جنس شیطانک تار از استخوان یا شاخ بوده و ارتفاعی که برای آن در نظر گرفته اند 2 میلی متر است.

دستان تار

تار 28 دستان دارد که از جنس های مختلف طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود. دستان تار را با فاصله های مشخص 3 و یا 4 دور به دور دسته تار می بندند و گره می زنند تا این گره ها در سطح بالایی از شیار ها قرار بگیرد. باید بدانید که بعضی از دستان های تار قابلیت حرکت دارند.

پرده تار

پرده تار در بعضی از تار ها 25 و در بعضی دیگر 28 عدد می باشد. جنس پرده تار از روده گوسفندان بوده و اگر انگشتان دست نوازنده بر روی پرده تار قرار بگیرد، صدا به دلخواه تغییر می کند. پرده تار به ترتیب بر روی دسته بسته شده و هر کدام صدای خاصی را دارد. پرده تار 3 رشته ای یا چهار رشته ای بسته می شوند. اما باید دقت کرد که قطر آن از 5 میلی متر بیشتر نشود.

سیم گیر تار

سیم گیر تار از جنس شاخ یا استخوان می باشد. محل قرار گیری سیم گیر در انتهای کاسه بوده و شیار هایی که بر روی آن وجود دارد محل قرار گیری گره سیم ها باشد.

سیم تار

سیم تار شش عدد می باشد و از بالا به گوش تار و از پایین پس از عبور از خرک و شیطانک تار به سیم گیر وصل شده اند. ضخامت سیم تار متفاوت بوده و اندازه های آن به این صورت می باشد که، سیم های اول و دوم به قطر 1.8 تا 2 میلی متری و فلزی هستند. سیم های سوم و چهارم قطرشان به اندازه سیم های اول و دوم است با این تفاوت که از جنس برنجی می باشند. سیم پنجم فلزی و هم صدای سیم اول و دوم بوده و با آن ها کوک شده، در نهایت سیم ششم با قطر 3.8 میلی متری و فلزی، بم تر از سیم اول و دوم می باشد.

کاسه تار

کاسه تار همانی است که صدا در آن پیچیده شده و سپس به گوش ما می رسد. کاسه تار به شکل یک گلابی یک تکه تراشیده شده و قسمت کوچک تر آن، نقاره نام دارد. جنس کاسه تار معمولا از چوب توت می باشد. طرف دیگر کاسه تار باز بوده که روی آن پوستی کشیده می شود.

✅ و حالا خرید سنتور به خدمات فروشگاه ما اضافه شد.

نکات خرید تار

با دقت بر نکات خرید تار می توانید بهترین انتخاب خود را داشته باشید. افراد حرفه ای همیشه قبل از ثبت سفارشات خود این نکات را به خوبی رعایت می کنند.

اولین نکته خرید تار دقت به تفاوت های قیمت های تار می باشد. تار های با کیفیت تر توسط اساتید برتر ساخته شده اند و به طبع قیمت های بیشتری دارند. اگر قصد دارید که سازی با صدای شفاف و خوب داشته باشید این دسته از تار ها را می توانید انتخاب کنید.

جنس بدنه تار متفاوت بوده و از چوب های مختلف تولید می شوند. معمولا بهترین چوب ها برای ساخت تار، چوب تار با رگه های کم می باشد.

نکته دیگر برای خرید تار این است که به وزن ساز دقت کنید. این ساز چیزی حدود 1.8 و یا 2.5 باید باشد. اگر تاری که خریداری می کنید از این وزن بیشتر باشد حس سنگینی به نوازنده دست خواهد داد.

کاسه و نقاره تار باید به خوبی با یکدیگر تناسب داشته باشند تا صدایی صاف و شفاف را به گوش برسانند.

 

با توجه به توضیحات گفته شده، پیشنهاد می کنیم یک بار خرید تار را با فروشگاه موسیقی مهرساز تجربه نمایید تا برای همیشه نیاز به تعویض این ساز نداشته باشید.