باغلاما

باغلاما نوعی ساز مضرابی یا زهی است که با استفاده از مضراب یا نوک انگشت نوازنده نواخته می‌شود. ساز باغلاما از ساز های ترکی می باشد که در بین آذری زبان ها، طرفداران زیادی دارد. باغلاما یک لغت ترکی بوده و در معنای لغوی به معنای نبند می باشد. از طرفی معنای بند و بست را هم می دهد.

در ادامه می توانید از محصولات ما دیدن نمایید و با خیال راحت اقدام به خرید باغلاما کنید.

ارسال رایگان باغلاما به سراسر کشور

باغلاما چیست؟

باغلاما در دسته ساز های زهی و زخمه ای قرار می گیرد. باغلاما شکل ظاهری اش مانند گلابی بوده و هفت سیم دارد. این هفت سیم در سه ردیف سه سیم،دوسیم و دوسیم تقسیم بندی می شوند و دسته ای تقریبا بلند دارند. دستان ها بر روی این دسته سوار شده است. دهانه کاسه از یک صفحه چوبی تشکیل شده و ظاهری یکنواخت را به آن می دهد. باغلاما را با نوک انگشتان و یا گاهی با مضراب می نوازند. این ساز در کشور ترکیه بسیار محبوبیت و رواج داشته و بعد ها باغلاما را به ایران وارد کرده اند. از زمانی که باغلاما به ایران وارد شد، با استقبال زیادی در قوم های مختلف به خصوص آذری زبان ها مواجه شد. باغلاما انواع مختلفی داشته و در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

انواع باغلاما

باغلاما که از محبوب ترین ساز های زهی زخمه ای است در در دو نوع دسته بلند و دسته کوتاه عرضه می شود.

باغلاما دسته کوتاه: به باغلامای دسته کوتاه در اصطلاح چوغوز هم می گویند. باغلاما دسته کوتاه کاربردی تر بوده و نواختن آن برای نوازند راحت تر می باشد. باغلاما دسته کوتاه بعد از باغلاما دسته بلند عرضه شد و از این نظر جدید تر می باشد. صدای باغلاما دسته کوتاه اکتاو بوده و هنرمندانی که به این نوا عادت دارند باغلاما دسته کوتاه برایشان جذاب تر خواهد بود. بیشتر در مراسمات آیینی از باغلاما دسته کوتاه استفاده می شود.

باغلاما دسته بلند: باغلاما دسته بلند پیشینه تاریخی درازی دارد و از دیر باز وجود داشته است. در اصطلاح به باغلاما دسته بلند بوزوک می گویند. باغلاما دسته بلند به اندازه چهار پرده از باغلاما دسته کوتاه بلندتر می باشد. طبیعتا با بلند تر بودن دسته طول سیم ها نیز افزایش پیدا می کند و صدای بلندتری از خود تولید می کنند. باغلاما دسته بلند گستره صدای بیشتری داشته و قابلیت جا به جایی دارد.

خرید باغلاما

خرید باغلاما برای کسانی مناسب است که به حوزه موسیقی بسیار علاقه مند بوده و تجربه های متفاوتی از نواختن را می خواهند تجربه کنند. خرید باغلاما در این سایت مانند خرید سه تار برای شما امکان پذیر می باشد. تیم تخصصی ما یعنی فروشگاه مهرساز، از اصلی ترین وارد کنندگان این ساز می باشد و مستقیما با تولید کننده اصلی در ارتباط می باشد. این ارتباط به نفع شما بوده؛ چون که سازی با کیفیت و متریال درجه یک به دست شما می رسد. تجربه جدیدی از نواختن را با خرید باغلاما امتحان کنید.

خرید باغلاما آنلاین

شاید تصور کنید که خرید باغلاما آنلاین کار بیهوده ای است و چون باغلاما را از نزدیک مشاهده نمی کنید، محصولی بی کیفیت راهی درب منزل شما می شود. اما این تصور و باور را در فروشگاه مهرساز شکستیم؛ زیراکه باغلاما با کیفیت خوب زیر نظر اساتید برتر تهیه می شوند و وقتی استاد این کار، ساز را بررسی کند قطعا بی کیفیت نخواهد بود. ما با نوازندگان زیادی در ارتباط هستیم و دغدغه آن ها را می دانیم و همین باعث شده تا بیشتر شما را درک کنیم. همانطور که تیم مشاوره ما در خرید تار خدمات خودش را ارائه می دهد، برای خرید آنلاین باغلاما نیز همیشه آماده به خدمت رسانی می باشند.

قیمت باغلاما

باغلاما سازی کم یاب و تخصصی است. بعضی از فروشگاه های ساز و موسیقی اقدام به فروش آن می کنند. بر همین اساس قیمت باغلاما متفاوت می باشد. اما در فروشگاه مهرساز قیمت باغلاما بسیار مناسب بوده و یک جنس اصیل و با کیفیت را با قیمت منصفانه خریداری می کنید. باغلاما های موجود در این سایت وارداتی بوده و زیر نظر اساتید برتر تهیه و تولید می شود. اگر نواختن برای شما ارزش داشته باشد قطعا برای یک ساز خوب و با کیفیت هزینه می کنید. اما به این معنا نیست که هزینه های خارج از نیاز را پرداخت کنید. همانطور که در بخش خرید کمانچه گفتیم، قیمت درست و دقیق ساز ها در این سایت قرار دارد و شما می توانید یک خرید مطمعن و بصرفه را تجربه کنید.

باغلاما چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای هنر جویان پیش بیاید این است که ویژگی های باغلاما چیست؟ چه چیزی باغلاما را از دیگر ساز ها متمایز می کند؟ باید بگوییم که ویژگی باغلاما در نحوه بسته شدن سیم های آن می باشد. سه گروه سیم در باغلاما وجود دارد که گروه اول سه سیم و دو گروه بعدی دو سیم دوسیم تقسیم بندی می شوند و درنهایت هفت سیم را تشکیل می دهند. این هفت سیم بر روی یک صفحه چوبی آغشته به روغن درخت صنوبر بسته شده اند تا طنین آوایی بیشتری داشته باشند. این موارد باعث شده تا نواختن باغلاما نسبت به دیگر ساز ها متفاوت بوده و تمایز داشته باشد.

اجزای باغلاما

باغلاما نیز مانند ساز هایی مانند سه تار اجزایی دارند. اجزای باغلاما باید با کیفیت باشد تا انتظارات شما را هنگام نواختن برآورده کرده باشد. اجزای باغلاما به شرح ذیل می باشد:
🟢 پیشنهاد می کنیم از لیست قیمت هنگ درام دیدن نمایید.

کاسه باغلاما

کاسه باغلاما به شکل گلابی تراشیده شد و یک تکه و یک پارچه می باشد. برای تولید کاسه باغلاما معمولا از چوب های درختانی چون، افرا، ماهون، توت، شاه بلوط،آلوش و ... استفاده می کنند.

صفحه ساز باغلاما

مهم ترین بخش باغلاما، صفحه آن می باشد. صفحه باغلاما خرک را نگه داشته و کیفیت آن تاثیر به سزایی در طنین آوایی دارد. این صفحه ساز باغلاما را سعی می کنند از چوب های تیره بسازند و با روغن درخت صنوبر آن را پوشش می دهند. روغنی که به این صفحه مالیده می شود، باغلاما را خوش آهنگ تر می کند.

دسته باغلاما

دسته باغلاما از آنجایی که با دستان افراد سر و کار دارد، باید از چوب محکمی تولید بشود، چوب هایی همانند، گردو، بلوط و ... . این درختان باید رگه دار باشند و گره نداشته باشند. باید به خوبی در کوره این چوب ها را برای دسته باغلاما خشک کنند. در ساز هایی نیز این اهمیت وجود داشته و باید به خوبی چوب خشک شود.

پرده باغلاما

پرده باغلاما در ابتدای دسته پیچیده و بعر از چهار دور پیچیدن گره می زنند. پرده ها باید خاصیت جا به جایی داشته باشند. پرده ها در باغلاما دسته بلند 24 عدد و در باغلاما دسته کوتاه 19 عدد می باشد.

گوشی باغلاما

گوشی باغلاما در بالای دسته قرار گرفته و تعدا آن هفت عدد می باشد؛ زیراکه هفت سیم در باغلاما وجود دارد. در بالای دسته از دو طرف سه و چهار سوراخ ایجاد می کنند و گوشی باغلاما را قرار می دهند. گوشی باغلاما از پایین به بالا رفته رفته ضخیم شده و یک انحراف کوچک داده و سوراخی بر روی آن ایجاد می کنند تا سیم ها از میانه آن عبور کرده باشد. کوک کردن سیم ها به این طریق میسر می شود. گوشی باغلاما از جنس چوب درختانی چون ممرز، شمشاد و بلوط ساخته می شود.

سیم گیر باغلاما

سیم گیر وظیفه اش نگهداری سیم ها می باشد. شیار هایی بر روی سیم گیر وجود دارد که سیم ها از آن عبور کرده و در آخر گره می خورد و ثابت می ماند.

خرک باغلاما

خرک باغلاما یک قطعه کوچک که از جنس شاخ، استخوان یا چوب می باشد بر روی صفحه ساز باغلاما قرار گرفته و سیم ها را با فاصله کم از یکدیگر جدا می کند. خرک باعث تشکیل صدای مناسب توسط سیم های باغلاما می شود.

شیطانک باغلاما

قبل از شروع سر پنجه و پرده ها شیطانک باغلاما قرار گرفته است. وظیفه شیطانک باغلاما این است که طول سیم ها را از دسته به بخش مرکزی کاهش دهد.

دستان باغلاما

دستان باغلاما معمولا از جنس سیم های نایلونی استکه روی دسته بسته می شوند.

سیم باغلاما

سیم های باغلاما هفت عدد بوده و در گذشته از جنس روده و ابریشم استفاده می کردند اما امروزه از جنس فولاد می باشند؛ زیراکه فولاد صدای بهتری تولید می کند.

مضراب باغلاما

برخی از افراد شرایط نواختن با سر انگشتان خود را نداشته؛ بنابراین به جای سر انگشتان از مضراب استفاده می کنند. جنس مضراب باغلاما از چوب درختان و پلاستیکی می باشد.

فروشگاه مهرساز از با تجربه ترین فروشگاه ها در زمینه ساز و موسیقی است و اساتید زیادی با ما همکاری می کنند. تمامی مجموعه ما از کادری مجرب و حرفه ای تشکیل شده و تا لحظه ثبت خرید باغلاما کنار شما خواهیم بود تا بهترین خرید خود را انجام دهید.