سنتور

سنتور یک ساز با اصالتی ایرانی بوده که در محافل و مجالس ایرانیان، از دیرباز جای خود را باز کرده است. این ساز آوایی دل نشین داشته که همگان را مجذوب خود می کند. سنتور از کشور ایران به دیگر کشور ها صادر شده و در کشور هایی مانند انگلستان نام های دیگری نیز دارد.

ارسال رایگان باغلاما به سراسر کشور

نمایش 1–6 از 10 نتیجه

سنتور چیست؟

سنتور در دسته ساز های زهی قرار گرفته و شکل ذوزنقه متساوی الساقین دارد. این ساز با استفاده از چوب و فلز ساخته شده و سیم ها به طور افقی بر روی چوب سوار می شوند. برای نواختن سنتور، نوازنده باید دو مضراب چوبی در دست داشته باشد تا با تماس به سیم ها صدایی گوش نواز را تولید کند. سنتور یک ساز ملی و سنتی محسوب شده و اساتید بزرگی چون سروالملک به نواختن آن مشغول بوده اند. ضلع بزرگ سنتور در حالت عادی 90 سانتی متر بوده و ضلع رو به رویی آن 35 سانتی متر می باشد. همچنین اضلاع کناری نیز هرکدام 38 سانتی هستند.

قیمت سنتور

قیمت سنتور به عوامل متفاوتی بستگی دارد. همین تفاوت ها سبب شده تا قیمت های گوناگونی را برای یک محصول شاهد باشید. سنتوری که زیر نظر اساتید برتر تهیه و تولید شود قطعا قیمت های بالاتری به خود اختصاص می دهند؛ زیراکه از متریال درجه یک بهره می برند. بعضی از سنتور ها دو مهر می باشند که قیمت های بیشتری دارند اما اگر به دنبال قیمت های پایین تر برای خرید سنتور هستید، می توانید سنتور یک مهر را انتخاب کنید. سنتور های خوب، صدا دهی، کوک و تلرانس صدایی خوبی را داشته و در نواختن بهتر شما را یاری می دهد. برای خرید این محصول با قیمت های ویژه و استثنایی از طریق همین سایت یعنی فروشگاه مهرساز اقدام کنید. در مجموعه ما قیمت سه تار نیز مانند قیمت سنتور بسیار مناسب و با سود های پایین در نظر گرفته شده است.

خرید سنتور

خرید سنتور برای هنرجویان مبتدی و یا حرفه ای کار سختی می باشد. شما هنگام خرید این محصول باید اطلاعات خوبی از سنتور داشته باشید تا ساز مورد نظر را خریداری کنید. مشاورات قبل از خرید سنتور می تواند کمک کننده شما در این زمینه بوده و دیگر نیازی به جمع آوری اطلاعات نداشته باشید. همچنین خرید آنلاین سنتور کار را برایتان آسان خواهد کرد اما خرید های اینترنتی دغدغه ها و نگرامی های خاصی را به خود اختصاص می دهد. خرید سنتور در فروشگاه مهرساز از بهترین گزینه هایی است که پیش رو دارید؛ زیراکه در این مجموعه با ارائه خدمات رایگان به شما هزینه هایی چون مشاوره و یا ارسال محصول را از دوشتان بر می دارد. همچنین قیمت تار در این مجموعه با تخفیفات بسیار ویژه عرضه می شود.

اجزا سنتور چه می باشد؟

اجزا سنتور شامل قطعاتی است که با متصل شدن آن ها سنتور را به وجود می آورند. این اجزا را به طور کامل در ادامه توضیح خواهیم داد.

کلاف سنتور

کلاف سنتور به چهار چوب دور ساز گفته می شود. برای ساخت کلاف از چوب هایی مانند چوب درخت گردو بهره می برند تا آوای خروجی صدای رسا تری داشته باشد. کلاف سنتور که همان دور ساز بوده چهار ضلع دارد و در ضلع ست راست آن گوشی ها و در ضلع سمت چپ کلاف سیم گیر های  ساز قرار گرفته است.

گوشی سنتور

گوشی سنتور در سمت راست ساز قرار گرفته و با چرخاند آن ها سیم ها شل یا سفت می شوند. نتیجه پیچش گوشی سنتور نت های دلخواهی است که به منظور آن اقدام کرده اید. جنس گوشی ها از فولاد ضد زنگ بوده که دوام بالاتری داشته باشد.

سیم گیر سنتور

سیم گیر سنتور به وسیله ای گفته می شود که وظیفه نگهداری از سیم ها را داشته باشد. سیم گیر به شکل یک میله بوده که در سمت چپ سنتور قرار دارد.

صفحه سنتور

صفحه سنتور به قسمت رویی ساز گفته شده که خرک ها و سیم ها بر روی آن سوار می باشند. در این قسمت به منظور زیبایی سنتور طرح هایی کشیده می شود که آن را مشاهده می کنید.

شیطانک سنتور

شیطانک سنتور پس از گوشی ها هستند و وظیفه فیکس کردن سیم ها بر روی سنتور را دارند. بر روی شیطانک شیار های کم عمقی وجود داشته که مفتولی از آن عبور می کند.

خرک سنتور

خرک سنتور به پایه های چوبی گفته می شود که بر روی صفحه سنتور قرار می گیرند. مکان خرک ها در این ساز ثابت نبوده و به جهت کوک کردن می توان آن را تغییر داد. روی خرک ها نیز همانند شیطانک قسمت فلزی وجود دارد تا از برخورد سیم با چوب جلوگیری کرده باشد.

سیم سنتور

تعداد سیم سنتور 72 عدد  بوده که به دو دسته زرد و سفید تقسیم بندی می شوند. سیم های زرد از جنس آلیاژ برنج بوده و صدایی بم تولید می کنند. سیم های سفید از جنس آلیاژ نیکل بوده و صدایی زیر تولید می کنند. سیم های زرد 36 عدد بوده و به طبع سیم های سفید نیز 36 عدد می باشند.

مضراب سنتور

مضراب سنتور به دو عدد چوب مخصوصی که با آن ساز را می نوازند گفته می شود. مضراب سنتور سه بخش دارد و این سه بخش شامل حلقه، ساقه و سر می باشد. قسمت حلقه مضراب سنتر قسمتی بوده که انشن ها در آن قرار گرفته و ساقه مضراب سنتور به قسمت بین سر و حلقه گفته می شود. سر مضراب سنتور ممکن است لخت بوده و یا نمد دار باشد. اما بهتر است تا از سری نمد دار استفاده کنید؛ زیراکه تیزی صدای سنتور را کاهش داده و آن را زخمی نمی کند.

پل سنتور

پل سنتور درون جعبه قرار گرفته و استوانه هایی هستند که زیر صفحه رویی می باشند. وظیفه پل سنتور نگه داشتن فشار های وارده بر سنتور بوده و در کیفیت صدای این ساز نیز نقش پر رنگی دارند.

آچار کوک سنتور

آچار کوک سنتور به ابزاری گفته می شود که توسط آن گوشی های سنتور را به منظور کوک کردن می چرخانند.

🟢 پیشنهاد می شود تا قیمت تنبک را در این سایت جست و جو کنید.

انواع سنتور

انواع سنتور سبب شده تا صدای هر نوع آن متفاوت بوده و شما بر اساس آنچه که انتظار دارید یکی را انتخاب کنید. انواع سنتور شامل:

سنتور لاکوک

سنتور لاکوک دو ردیف 9 تایی خرک داشته و در تک نوازی و بداهیی نوازی کاربرد بیشتری دارد. ضخامت این مدل سنتور از مدل های معمولی کمتر بوده و یک پرده بالاتر از سنتور سل کوک می باشد.

سنتور سل کوک

سنتور سل کوک نسبت به سنتور لاکوک ابعاد بزرگتری داشته و دو ردیف 9 تایی خرک دارد. این سنتور از رایج ترین مدل هایی است که می توانید برای شروع نوازندگی از آن بهره ببرید.

سنتور کروماتیک

سنتور کروماتیک در گروه های ارکستری به وفور دیده می شود. در این سنتور 35 خرک وجود داشته که باعث می شود تعداد نت های بیشتری را اجرا کرد.

سنتور باس

سنتور باس نسبت به دیگر مدل ها بزرگتر بوده و دارای یک روکش فلزی می باشد. صدای خروجی این سنتور بم تر از سایر مدل ها است.

🟢 شما عزیزان می توانید با کمترین هزینه اقدام به خرید کمانچه از فروشگاه مهرسازی نمایید.

سنتور ارزان یا گران؟

سنتور ها بسته به نوع متریال و برندشان قیمت متفاوتی دارند. اگر شما هم بین دوراهی سه تار ارزان و گران مانده اید، باید ابتدا توضیحات ما را به خوبی مطالعه نمایید و در صورتی که باز هم مشکل داشتید، با شماره تلفن فروشگاه 09109404473 تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

ارزان یا گران بودن سنتور نشانه میزان کیفیت آن نخواهد بود. سنتور هایی داریم که جزو رده های ارزان محسوب می شوند اما کیفیت صدای فوق العاده بالایی دارند و بالعکس. بنابراین پیشنهاد می کنیم خود را درگیر قیمت سنتور نکنید و به کیفیت متریال و صدای آن توجه نمایید تا بتوانید خرید خوبی را تجربه کنید.