نی

نی از ساز های بادی و اصیل ایرانی شناخته می شود. این ساز از دیرباز تا به امروز در مکان یا مراسم های مختلف کاربرد داشته است. آوای نی اندوهناک بوده و بیشتر به صورت تک نوازی در گروه های موسیقی اجرا می شود. نی از ساقه های تراشیده شده گیاهی بدست می آید و هفت بند دارد.

ارسال رایگان باغلاما به سراسر کشور

نمایش 1–6 از 7 نتیجه

نی چیست؟

نی یک ساز قدیمی و بادی بوده که با دمیدن در آن نواخته می شود. البته باید تاکید کنیم، نی یک ساز بی زبانه محسوب می شود. این ساز قابل کوک نبوده و در هر زمان یا مکانی قابلیت نواختن را به نوازنده می دهد. این ساز احساسات عمیق درونی را بیان کرده و در تاریخ ایرانی، یک ساز عرفانی می باشد. این ساز با انگشت گذاری بر روی حفره ها موجود به صدا در می آید و باید بین دندان نیش قرار بگیرد. نی یک لوله استوانه ای است که حداقل 30 و حداکثر 80 سانتی متر طول دارد. صدا های تولید شده یعنی زیر یا بم شدن آن، بستگی به طول نی ها دارد.

خرید نی

خرید نی برا نوازندگان حرفه ای یا مبتدی نیازمند یک سری اطلاعات است و اید قبل خرید آن را بدانید. اولین و مهم ترین نکته این است که به فروشگاه های معتبر برای خرید نی مراجعه کنید؛ چراکه این فروشگاه ها معمولا ساز های باکیفت را در محصولات خود قرار می دهند. در این فروشگاه ها نی هایی وجود دارند که صدادهی خوبی داشته و کیفیت آن نوازنده را راضی نگه می دارد. دومین نکته برای خرید نی، تناسب بین بند های ساز نی بوده که اهمیت زیادی دارد. فاصله بند آخر نباید کمتر از 3 سانتی متر و بند اول بیشتر از 7 سانتی متر نباید باشد. با اندازه گیری این فواصل می توانید کیفیت ساخت نی را بسنجید. آخرین نکته برای خرید نی دقت به بدنه و قطر ساختار نی بوده؛ چون نی های باکیفیت هیچ گونه ترک یا شکستگی بر روی بدنه نخواهند داشت. همچنین قطر های نازک نی به معنای زیر بودن صدای نی بوده و در هنگام خرید باید به آن دقت نمایید. خرید نی مانند خرید فلوت در فروشگاه مهرساز امکان پذیر می باشد. این فروشگاه از برترین و معتبرترین فروشگاه ها در زمینه خرید لوازم موسیقی است.

قیمت نی

قیمت نی نسبت به ساز های دیگر، به طور کلی پایین تر است. اگر علاقه مند به نولختن نی هستید، باید بدانید که قیمت چندانی نداشته و به راحتی از فروشگاه مهرساز آن را خریداری نمایید. البته قیمت نی یک بازه مشخصی دارد که چندین عامل در تغییر قیمت های آن تاثیر می گذارد. کیفیت نی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت ها بوده و هرچه از مواد باکیفیت تر ساخته شده باشد، قیمت های بیشتری به خود اختصاص می دهند. بعضی از نی ها از ساقه گیاهی تولید شده و بعضی دیگر از پلاستیک های مخصوص؛ پس بدیهی است که پلاستیک با نی طبیعی تفاوت قیمتی داشته باشند. در نهایت قیمت نی تک مهر با دو مهر یا سه مهر تفاوت داشته و به عنوان دیگر عامل تعیین کننده در قیمت گذاری ها می توان از آن یاد کرد. برای خرید ملودیکا یا خرید نی با قیمت های منصفانه از طریق همین فروشگاه اقدام نمایید.

🟢 قیمت کالیمبا در این فروشگاه با تخفیف ارائه شده است.

انواع نی

انواع نی شامل موارد زیر می باشد.

نی کوتاه

نی کوتاه صدای زیر و بم را با هم به اجرا در می آورد. قطر این نی ها معمولا از دیگر نی های موجود بیشتر بوده و در موسیقی های محلی کاربرد دارد.

قره نی

قره نی یا کلارینت موسیقی هایی در ربع پرده را اجرا می کند. این نوع نی از جنس فلز یا چوب آبنوس می باشد.

نی بلند

نی بلند آوا های سوزناکی دارد و صدای آن کمی بم تر از دیگر نی ها می باشد. طول این نی تا 80 سانتی متر نیز می رسد و در مراسم های خاص کابرد دارد.

نی دوزله

نی دوزله به نی هایی گفته می شود که در موازات هم بوده و محکم بسته شده اند. هر کدام از این نی ها که بهم بسته شده اند آوایی جدا تولید می کند.

برای خرید این محصول از طریق همین وب سایت اقدام کنید تا با قیمت های بی نظیر و مقرون به صرفه، صاحب نی های باکیفیت شوید. فروشگاه مهرساز در زمینه فروش نی های باکیفیت سال ها تجربه دارد.