کمانچه

کمانچه یک ساز اصیل ایرانی بوده و از دوران صفویه و قاجار در ایران رواج داشته است. کمانچه یک ساز با قدمتی بوده که حتی در یونسکو به اسم کمانچه ایرانی به ثبت رسیده است. خرید کمانچه را می توانید با فروشگاه مهرساز تجربه نمایید. در ادامه انواع کمانچه که در فروشگاه موجود است را مشاهده می فرمایید:

ارسال رایگان باغلاما به سراسر کشور

نمایش 1–6 از 11 نتیجه

کمانچه چیست؟

کمانچه یک ساز ایرانی است که کاسه توخالی دارد. اکثرا کمانچه از چوب درخت توت تولید شده و ترکه ای می باشد. روی کمانچه را یک سطح مقطعی کوچکی تشکیل می دهد که از جنس پوست بوده و بر روی آن کشیده می شود. دسته کمانچه یک لوله تو پری است که به شکل وارونه آن را خراطی کرده اند. بالای این لوله یک قسمتی توخالی تعبیه شده که در اصطلاح نقش گوشی کمانچه را ایفا می کند. برخلاف ساز هایی مثل سه تار یا تار، کمانچه پرده ندارد. در بالای کمانچه در  هر دو طرف آن گوشی کار گزاشته شده است. طول دسته کمانچه چیزی حدود 80 سانتی متر می باشد. در گذشته کمانچه بدون سیم گیر بوده ولی بعد ها با الهام از ساز ویولن یک تاندور اضافه شد تا کوک های بهتری داشته باشد. کمانچه متشکل از چهار سیم بوده ولی در گذشته ها تنها سه سیم داشته، سیم چهارم نیز از ویولن الهام گرفته شده است.

🟢 پیشنهاد می کنیم جهت استعلام قیمت تنبک از فروشگاه ما دیدن نمایید.

خرید کمانچه

خرید کمانچه برای علاقه مندان به هنر اصیل ایرانی ماسب بوده و از همین رو به این سبک روی می آورند. هنر دوستان بسیاری هستند که آوای کمانچه برایشان بسیار جذاب و دل نشین بوده و تصمیم به خرید کمانچه می گیرند. اما نمی دانند که از کجا یک کمانچه خوب را پیدا کنند و سپس اقدام به خرید کمانچه کنند. بهترین سایت برای خرید کمانچه همین جا است. فروشگاه مهرساز مدت ها است که در این زمینه فعالیت های زیادی داشته و تجربه بالایی دارد. تجربه بالا و همکاری با اساتید مشهور باعث شده تا ساز های ناب از جمله ساز های ایرانی را داشته باشیم و شما برای خرید کمانچه و یا خرید تار نگرانی نداشته و با خیالی آسوده اقدام کنید و از نواختن لذت ببرید.

خرید کمانچه آنلاین

خرید کمانچه آنلاین شاید کار منطقی به نظر برسد؛ زیراکه شما از کیفیت محصول مورد نظر اطمینان خاطر ندارید. از طرفی جست و جو برای خرید کمانچه و یا ساز های دیگر مانند خرید سه تار برایتان کاری بسیار طولانی و زمان بر باشد. اگر شما تجربه کافی در خرید ساز نداشته باشید حتی ممکن است که خرید های حضوری هم به درد شما نخورد. تنها راه حل خرید از یک فروشگاه مطمئن و با تجربه بوده تا شما را در مسیر خرید راهنمایی کند. این فروشگاه معتبر مهرساز بوده و دیگر نیازی به گشت و گذار طولانی برای یافتن فروشگاه معتبر ندارید. در این مجموعه که تخصص بالایی در زمینه فروش ساز داشته به شما مشاوره رایگان می دهد تا بهترین انتخاب خو را داشته باشید. اما کار همین جا تمام نشده و برای خرید کمانچه و یا هر خرید دیگری آیتم ویژه ای در نظر گرفته ایم و آن ارسال رایگان بوده است. این آیتم هدیه ای از طرف مجموعه ما به علاقه مندان به هنر و موسیقی می باشد در در اشاعه فرهنگ موسیقی در این کشور خدمتی کرده باشیم.

قیمت کمانچه

قیمت کمانچه بر اساس کیفیت و نوع آن متغیر بوده. هر نوعی از کمانچه یک قیمتی داشته و شما باید توجه کنید که کدام از آن ها به کار شما می آید. قیمت کمانچه در این سایت بسیار مناسب بوده و به جرئت می توانیم بگوییم که از همه جا بهتر می باشد. نسبت به کیفیت خوبی در مجموعه ما وجود دارد قیمت گزاری بسیار منصفانه بوده تا افراد بیشتری قدرت خرید آن را داشته باشند. بهترین قیمت کمانچه و کیفیت را فقط از فروشگاه تخصصی موسیقی مهرساز بخواهید. هم چنین اگر علاقه مند به ساز های خاصی مانند باغلاما هستید، خرید باغلاما نیز در مهرساز امکان پذیر بوده و قیمت خوبی دارد.

ویژگی های کمانچه خوب

ویژگی های کمانچه خوب را در ادامه بررسی خواهی کرد تا انتخابی بهتر در خرید خود داشته باشید. کمانچه از اجزای مختلفی تشکیل شده و وقتی در کنار هم قرار می گیرند این ساز را تشکیل می دهند؛ پس اگر هر یک از این اجزا به خوبی تولید شده باشد محصولی خوب را شاهد خواهید بود. کمانچه خوب، تناسب بین سرپنجه، کاسه و دسته را رعایت کرده تا صدادهی بهتری داشته باشد. کمانچه خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید تا از استاندارد بودن آن مطمئن باشید. در نهایت هنگام تحویل کمانچه خود نباید کوچکترین ترک و یا شکستگی را مشاهده کنید؛ زیراکه این آسیب ها خبر از کیفیت نا مطلوب کمانچه می دهد.

🟢 مشاهده خرید و قیمت گیتار کلاسیک فقط با یک اشاره.

انواع کمانچه

کمانچه نیز مانند دیگر ساز هایی نظیر سه تار، انواعی دارد. در ادامه انواع کمانچه را بررسی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در باره آن کسب کنید.

🟢 اگر قصد خرید هنگ درام را دارید، این کار را به مهرساز بسپارید.

کمانچه پشت باز یا کمانچه لری

کمانچه پشت باز در اصطلاح کمانچه لری نیز می گویند. معمولا پشت کمانچه ها بسته بوده ولی کمانچه پشت باز همانطور که از اسمش پیدااست، قسمت پشت آن باز می باشد. در ساخت کمانچه لری از چوب درخت توت کمک گرفته و در حال حاضر چهار سیم دارد. موسیقی های محلی نظیر کردی و لری با کمانچه پشت باز نواخته می شود.

کمانچه پشت بسته

کمانچه پشت بسته بر خلاف کمانچه لری قسمت پشتی آن بسته می باشد. کاسه پشتی کمانچه مدور بوده و صدا در آن پیچیده می شود. معمولا از کمانچه پشت بسته در موسیقی های سنتی و ملی استفاده می کنند اما به این معنا نیست که حتما باید کمانچه پشت بسته استفاده کرد، انتخاب این آوا ها به سلیقه نوازنده می باشد.

کمانچه آلتو

کمانچه آلتو ابعادی بزرگتر از کمانچه عادی داشته و صدای بم تری را تولید می کند. در کمانچه آلتو فاصله های انگشت گذاری نسبت به کمانچه عادی بیشتر بوده است.

کمانچه ترکمنی

کمانچه ترکمنی از کمانچه معمولی سایز کوچکتری دارد. پوستی که در کمانچه ترکمنی به کار گرفته شده از نوعی سگ ماهی گرفته شده است.

🟢 سرانجام به دلیل تقاضای زیاد، امکان خرید کالیمبا از فروشگاه مهرساز فراهم شد.

اجزای کمانچه چه می باشد؟

برای بهتر نواختن کمانچه باید با اجزای کمانچه بیشتر آشنایی داشته باشید. هرچقدر فهم و درک شما از اجزای کمانچه بیشتر باشد این ساز را بهتر متوجه خواهید شد و زودتر نواختن آن را یاد می گیرید.

✅ فقط یک نگاه به لیست قیمت سنتور بیندازید تا یک قدم به انتخاب این ساز نزدیک شوید.

کاسه طنینی کمانچه

کاسه طنینی کمانچه صدا در آن پیچیده می شود. کاسه کمانچه یک کره تو خالی بوده که روی آن را با پوستی پوشش می دهند. البته باید بدانید که بعضی از کمانچه ها پشت باز بوده و طنین صدای قوی تری را تولید می کنند.

پوست کمانچه

پوست کمانچه از حیوانات گرفته شده و بر روی کاسه کشیده می شود. از حیواناتی چون بز، آهو یا بره برای پوست کمانچه استفاده می کنند.

خرک کمانچه

خرک کمانچه به قطعه ای گفته می شود که شیار داشته و بر روی پوست قرار می گیرد. این شیار ها بین سیم ها فاصله میاندازند. خرک کمانچه کاملا بر روی پوست عمود نبوده و کمی شیب دار است، این شیب کمک می کند که طول سیم اول را کم تر و طول سیم چهارم را بیشتر بکند.

دسته کمانچه

دسته کمانچه یک لوله تو پر مخروطی شکل به ارتفاع 25 و قطر 3 سانتی متر می باشد. یک طرف دسته کمانچه به سر پنجه و طرف دیگر به کاسه کمانچه متصل می شود.

سر پنجه کمانچه

سر پنجه کمانچه در بالای دسته قرار گرفته و از جنس چوب می باشد. سر پنجه کمانچه در روی آن توخالی بوده و در هر طرفش دو گوشی قرار گرفته است. بالای سرپنجه کمانچه قطعه ای به نام صراحی یا تاج را می گزارند.

گوشی کمانچه

گوشی کمانچه به تعداد سیم های آن یعنی چهار عدد در دو طرف سر پنجه قرار گرفته شده و هر سیم به یک گوشی متصل می شود. گوشی کمانچه را طوری تولید می کنند که نوازنده بتواند آن را به راحتی کوک کند.

شیطانک کمانچه

شیطانک کمانچه قطعه ای است که بین سر پنجه و دسته کمانچه قرار گرفته و ارتفاع کمی دارد. سیم های کمانچه با عبور از شیطانک کمانچه به سمت گوشی ها می روند. معمولا جنس شیطانک کمانچه از استخوان یا چوب است.

سیم گیر کمانچه

یک سر از سیم ها گره داشته و به سیم گیری که از جنس فلز یا چوب است متصل می شوند و ثابت می مانند.

پایه کمانچه

پایه کمانچه یک میله باریک اما متحرک بوده که در زیر کمانچه قرار می گیرد. سر پایه کمانچه کمی پهن تر بوده تا نوازنده بتواند آن را بر روی زانو یا زمین تکیه دهد.

آرشه کمانچه

آرشه کمانچه چوبی بوده و به دو سر آن موی دم اسب متصل شده است. در نوک آرشه مو ها به یک قطعه که از جنس فلز یا عاج است می چسبد و در پاییچن نیز به قطعه ای به نام مو گیر متصل می شود. جنس مو گیر از صدف یا چوب می باشد. آرشه را بر روی سیم های کمانچه می کشند.

🟢 هنرجویان و هنرمندان عزیز از این پس می توانید جهت خرید ساز چنگ به فروشگاه مهرساز اعتماد نمایید.

نکات که باید ددرباره کمانچه بدانید

نکات که باید درباره کمانچه بدانید به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری از سازی که قصد نواختن آن را دارید داشته باید. اولین نکته ای که باید آن را بدانید این است که موقع خرید این محصول نباید هیچ گونه ضایعاتی بر روی ساز وجو داشته باشد. وجود هرگونه ضایعه ای علاوه بر ظاهر زشت، نشان از کیفیت پایین آن می دهد. نکته بعدی توجه به یک تکه بودن بدنه ساز می باشد. کمانچه ای که یک تکه تراشیده شود خوش دست تر بوده و در کیفیت بهتر نواختن کمک می کند. نکته آخر جنس چوب و جنس پوستی است که بر روی کمانچه کشیده می شود. جنس چوب این ساز باید از درختانی چون توت یا گردو باشد تا علاوه بر استحکام صدای بهتری را نیز تولید کند. پوست کمانچه اگر نازک بوده صدای واضح تری داشته و اگر ضخیم باشد خروجی صدای بمی خواهد بود.

بهترین کمانچه ها را در سایت فروشگاه موسیقی مهرساز مشاهده می کنید. اگر تصمیم به خرید آن دارید زودتر اقدام کرده تا در سریع ترین زمان ممکن به دستتان برسد.